AKRAL YALAMA DERMATİTİSİ

Hastalık insandaki obsesif kompulsif bozukluk benzeri, takıntılı bir şekilde vücutlarının bazı bölgelerini, genellikle bacaklarını( ön ve arka bacaklarda özellikle bilek eklemlerini ve dirsekleri) yara olana kadar yalama davranışıdır.

Köpeklerde sıklıkla görülür. Sosyal olarak izole edilmiş, ilgisiz bırakılan köpeklerde daha sık görülmektedir. Kedilerde de köpeklerdekilere benzer nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Özellikle strese bağlı olarak serotonin hormonunun salınım bozukluğunun hastalıkta etkili olduğu düşünülmektedir. Hastalık durumlarında deri yalanarak, ağrı bir nebze azaltılır ve serotonin salgılanması uyarılır. Bu içgüdüsel bir davranıştır. Başlangıçta lezyon oldukça küçüktür ancak yalamaya bağlı olarak zamanla genişler. Alopesik, aşınmış, oval ve parlak plaklar halini alır. Kedilerde de ayak ve bacaklarda sürekli yalama sonucu cilt tahrişi görülür, tüyler zamanla dökülür, yaralar açılır ve deri kalınlaşır.  Orta yaşlı ve yaşlı köpeklerde yaygındır. Kangal, Dobermann,  Boxer, Golden Retriever gibi büyük boy köpek ırklarında daha fazla görülmektedir. Stres, yüksek enerjili yemlerle beslenme, eklemlerde görülen yangı, mantar etkenleri, demodex gibi uyuz etkeni hastalığa yatkınlığı artırmaktadır. Deride enfeksiyon oluşturan mantar, bakteri, uyuz etkenlerinden ayırımı için mikroskobik incelemeler kullanılır. Hastanın durumuna göre Antibiyotik, antidepresan, anti-inflamatuvar kullanımı tedavide etkilidir. Alerjik durumlarda hipoalerjenik diyet tavsiye edilir. Mantar enfeksiyonuna bağlı ise antimikotiklerden faydalanılabilir.  Erken tanıda başarı şansı yüksektir. Tedavinin başlangıcında lezyonlu, kaşıntılı bölgenin mekanik olarak korunması önemlidir. Bunun için, klasik yöntemler kullanılabileceği gibi çok daha modern ve etkili bir yöntem olan WinPet Yara Koruyucu Korse’nin kullanılması ile yalamanın engellenmesi önemlidir. Ayrıca, topikal glukokortikoid kullanımına başvurulabilir. Bu gibi durumlarda WinPet Yara Koruyucu Korsenin antibakteriyel ,antiparaziter ve yara iyileşmesini hızlandırıcı etkileri ve bununla birlikte stres oluşumunu azaltma gibi avantajları, klasik yöntemlere göre kesinlikle daha etkili olabilmektedir. Bu hastalıkta stresin ve psikojenik bozuklukların temel etken olduğu daima akılda bulundurulmalıdır.

Her iki bacakta lezyonlar mevcut ise prognoz şüphelidir. Hastalık kronikleştiğinde uzun süreli antimikrobiyal sistemik tedavi gerektirir. Altı ila sekiz hafta ve ciddi vakalarda dört ila altı ay boyunca tedavi uygulanabilir. Lezyonlar temizlenene kadar sistemik tedaviye devam edilmelidir. Küçük lezyonların cerrahi olarak çıkarılması mümkün olmakla birlikte, yarada travma oluşma ve durumun daha kötüye gitmesi ihtimali her zaman mevcuttur. Bu sebepten cerrahi operasyonlar genellikle tavsiye edilmez.

Hastalığın önlenmesinde; Pet’inizle daha fazla vakit geçirmek, oyun ve yürüyüş için zaman ayırmak, kafese koymaktan kaçınmak, bir arkadaş edinmesini sağlamak, psikolojik bozukluğun tedavisi için hekim ve davranış uzmanına danışmak oldukça önemlidir.

×
Open chat