Operasyonlar

KARIN FITIĞI (Hernia Abdominal..

Operasyonun Yapılış Amacı: Trafik kazaları, başka hayvan saldırıları, yüksekten düşmeler, karın bölgesindeki küt travmalar ve doğmasal sebepler sonucu karın kaslarında meydana gelen yırtıklar neden..

Devamını Oku

BAĞIRSAKLARDAN YABANCI CİSİM Ç..

Operasyonun Yapılış Amacı: Genellikle yabancı cisimlerin neden olduğu barsak tıkanmalarında, tıkanmanın giderilmesi ve yabancı cisimlerin alınması amacıyla bağırsakların açılması işlemi enteretomi olarak adland..

Devamını Oku

KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRL..

Kedi-köpeklerde meme bezleri dört çift olarak karın çizgisinin her iki tarafına yerleşmiştir. Yavrularda ve gençlerde aktif değildir. Dişilerde ergenlik ve çiftleşmeyle birlikte horm..

Devamını Oku

KEDİ-KÖPEKLERDE SEZERYAN OPERA..

Operasyonun Yapılış Amacı: Sezaryen operasyonu; vaginal yoldan elle veya medikal tedavi yöntemleriyle doğurtulamayan fötüs veya fötüslerin, annenin karın boşluğuna cerrahi yol ile girilerek ve..

Devamını Oku

DİŞİ KEDİ VE KÖPEKLERİN KISIRL..

Operasyonun Amacı: Yaşlı kedilerde çiftleşme isteğini önlemek, yumurtalık kist ve tümörlerini tedavi etmek amacıyla sadece yumurtalıkların alınması operasyonu Ovariektomie olarak isimle..

Devamını Oku

RAHİM İLTİHABI (Pyometra)

Operasyonun Yapılış Amacı: Rahim İltihabı (Pyometra), rahim duvarlarının kalınlaşması ve içinde enfekte sıvı toplanmasıyla karakterize oldukça tehlikeli ve sinsi bir hastalıktır. Çok fazla belirti..

Devamını Oku

KESEYE İNMEYEN TESTİSLERİN ALI..

Operasyonun Yapılış Amacı Kriptorşit, testislerden birinin veya her ikisinin scrotum denilen testis kesesine inmemesidir. Bu gibi olaylarda inmeyen testis karın boşluğu veya inguinal kanalda (kasık bölgesi) kalab..

Devamını Oku

DİYAFRAGMA FITIĞI (Hernia Diap..

Operasyonun Yapılış Amacı Kazalar, yüksekten düşmeler, darbeler veya doğmasal nedenler sonucu Diyafram olarak isimlendirilen; karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran zarda meydana gele..

Devamını Oku

GÖBEK FITIĞI (Hernia Umbilical..

Operasyonun Amacı: Köpek ve kedilerde nadiren görülen ve göbek deliğinin olduğu yerde bir fındık veya bazen bir ceviz büyüklüğünde gözlenen şişkinlikler göbek fıtığı o..

Devamını Oku

MİDE GENİŞLEMESİ (Mide Dilatas..

Operasyonun Yapılış Amacı Mide dilatasyonu mide de gıda, sıvı veya gaz birikimi nedeniyle şekillenen aşırı genişlemedir. Dilatasyon vakalarında operasyon mide’de şekillenen genişlemelerin giderilmesi, midenin n..

Devamını Oku

MİDE OPERASYONU (Gastrotomi)

Operasyonun Yapılış Amacı Kedi ve köpeklerde nadir olarak karşılaşılan mide de yabancı cisim olgularında yutulan cismin mideden çıkarılması amacıyla gastrotomi yapılır. Köpek ve kedilerde yabancı cisi..

Devamını Oku

KEDİ-KÖPEKTE EXTREMİTE (BACAK)..

Operasyonun Yapılış Amacı Bacak amputasyonları çeşitli nedenlere bağlı olarak ön veya arka bacakların hasar gördüğü ve tedavinin mümkün olmadığı durumlarda yapılmaktadır. Kedi v..

Devamını Oku

BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

Operasyonun Yapılış Amacı Bağırsağın bir bölümünün devam eden bağırsak bölümünün içerisine parmak gibi geçmesi olan invaginasyon olaylarında bu girintinin düz..

Devamını Oku