BAĞIRSAKLARDAN YABANCI CİSİM ÇIKARTILMASI

BAĞIRSAKLARDAN YABANCI CİSİM ÇIKARTILMASI

Operasyonun Yapılış Amacı:

Genellikle yabancı cisimlerin neden olduğu barsak tıkanmalarında, tıkanmanın giderilmesi ve yabancı cisimlerin alınması amacıyla bağırsakların açılması işlemi enteretomi olarak adlandırılır.

Tıkanmaya neden olan maddeler arasında ip, küçük bilyeler, şişe mantarları, oyuncak parçaları, küçük bez parçaları veya çoraplar sayılabilir. Bağırsaklardaki tıkanmalar genellikle ince bağırsaklarda şekillenir.

Hastalık bütün kedi ve köpek ırklarında görülebilmekle birlikte Siyam ırkı kediler de daha yaygındır.

Hasta da kusma, iştahsızlık, zaman zaman ishal veya kabızlık ve genel durumda bozulmalar ortaya çıkar. Tıkanmanın tam ve ani olduğu durumlarda çok hızlı gelişen bir kusma ve dışkı yapamama hali vardır. Hasta aniden sessizleşir ve tıkanmanın ilk 24-48 saati içinde sancı belirtileri gözlenebilir. Eğer zamanında teşhis konulamazsa hasta bir kaç gün içinde EX olabilir.

Hastalık röntgen veya daha kesin sonuç veren ilaçlı röntgen uygulamaları ile teşhis edilir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler:

Operasyon için Hekim ile birlikte uygun zaman kararlaştırıldıktan sonra genel sağlık kontrollerini yapılmalıdır. Bu durum hastanın genel durumunu öğrenmek ve anestezi alacak olan hastayı riske sokmamak adına gereklidir. Bunun için Veteriner Hekiminin takdiri ile röntgen, ultrason veya kan tahlili sonuçlarına bakılmalıdır.

Şayet, hastada genel durum bozulmuş ise; operasyon öncesinde müşahade altına alınmalı ve hastaya sıvı tedavisi ile birlikte antibiyotik uygulanmalıdır. Ancak, bu süre uzun tutulmamalı nekroz, septisemie ve yapışmaların ilerleme ihtimali de unutulmamalıdır.
Ancak, bağırsaklarda tıkanma tespit edildiği ve hiç geçişin olmadığı durumlarda vakit kaybedilmeden acil operasyon yapılmalıdır. Eğer hastanın herhangi bir ilaç allerjisi varsa bu durum mutlaka ki hekime anlatılmalıdır. Hastaya operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek-içecek verilmemelidir. Bu durum anestezi alacak olan hastanın daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır. Bağırsaklarda tam tıkanma olmadığı durumlarda hastalığın teşhisi konuluncaya kadar hastanın beslenmesinin kontrol altına alınması ve sıvı gıdalar verilmesi faydalıdır.

Operasyon Tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan hastanın hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar tıraş edilir. Sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

Operasyon için en uygun bölge linea alba adı verilen orta karın çizgisidir. Bu hat damarlaşma açısından zayıf olduğundan kanama olasılığı çok düşüktür ve bağırsaklara ulaşmakta oldukça kolay olacaktır. Bu bölgeden açılan karın boşluğunda tıkanmanın bulunduğu bağırsak bölümü tespit edilerek dışarı alınır. Bazı olgularda tıkanmanın etkisi ile bağırsaklarda veya mide de dönme gibi durumlar oluşabilir. Bağırsaklar ve mide bu amaçla kontrol edilir ve komplikasyon var ise müdahale edilir. Daha sonra yabancı cismin bulunduğu bölgenin biraz ilerisinden (hasarsız sağlam dokulardan) cismin çıkabileceği büyüklükte bir ensizyon (kesit) yapılır. Cisim bu ensizyondan dışarı çıkarıldıktan sonra bağırsak dikilerek kapatılır.

Operasyon sırasında dikkat edilmesi gereken önemli konu bağırsak içeriğinin karın boşluğuna akışına engel olunmasıdır. Bu nedenle tıkanmanın olduğu bölümün yan taraflarından bağırsak pensi uygulanmalıdır.

Ayrıca uzun süre açıkta kalan bağırsaklar oldukça hızlı kurur. Bu durumu önlemek için, operasyon sırasında serum fizyolojik ile düzenli olarak bağırsaklar ıslatılır ve kurumasına izin verilmez.

Bağırsak dikişleri uygulandıktan sonra karın boşluğu dikilerek kapatılır.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda olmalıdır. Operasyon sonrasında hasta yalamak ve dişlemek suretiyle ameliyat bölgesine zarar vereceğinden mutlaka WinPet kullanılmalıdır. Risk oluşturabilecek atlama zıplama gibi ani hareketler engellenmelidir. WinPet’in sıkı bir korse gibi uygulanması bu durumu önleyecektir.

Operasyon sonrasında 48 – 72 saat hasta aç bırakılarak sıvı tedavisi ile genel durum düzenlenmelidir. Daha sonraki bir kaç gün hastaya sulu gıdalar dışında bir şey verilmemelidir.

Tam iyileşme yaklaşık 10 – 12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekime müracaat edilmelidir.

Operasyondan bir kaç gün sonra geçişin olup olmadığının anlaşılması için ilaçlı röntgen çekilmesi uygun olur.

Operasyon Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına ve serum tedavisine dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz egzersizlerden kaçınılmalı ve dikişler korunmalıdır. WinPet iyileşme süreci boyunca hastadan çıkartılmamalıdır. Aksi halde eventrasyon (dikişlerin açılması ve iç organların dışarı çıkması) şekillenebilir.

Operasyonun temel kuralı olarak karın boşluğuna bağırsak içeriğinin akmasına mutlak suretle engel olunmalıdır. Aksi halde operasyonun en önemli komplikasyonu olarak sayılabilecek peritonitis şekillenebilir. Bu durum operasyon sonrasında genel durum bozukluğu, halsizlik, iştahsızlık ve yüksek ateş ve septisemie tablosu ile kendini belli eder.

Kategoriler

Diğer Yazılar

KISIRLAŞTIRMA OPERASYONLARI KARŞILAŞTIRMASI
KISIRLAŞTIRMA OPERASYONLARI KARŞILAŞTIRMASI

Kısırlaştırma operasyonları söz konusu olduğunda P...

KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ OPERASYONU ÖNCESİ VE SONRASI
KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ OPERASYONU ÖNCESİ VE SONRASI

  Meme Tümörü Tedavisi Tedavide; kemoterapi, rad...

KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ
KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

Kedi ve Köpeklerde Meme Tümörlerinin Nedenleri ...

KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ
KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

Operasyonun Yapılış Amacı Bağırsağın bir bölümünü...

KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE EXTREMİTE - BACAK AMPUTASYONU
KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE EXTREMİTE - BACAK AMPUTASYONU

Operasyonun Yapılış Amacı Bacak amputasyonları çe...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
2 Yorum
En Yeniler
Eskiler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Elif'
Elif'
24 gün önce

Merhaba arkadaşlar benim Yavru köpek kemik yedi Sanki boğazında bişey var çok korkuyorum ne yapmam gerekir bişey olmaz demi ben sokakta sahiplendim tavuk kemiği yedi

2
0
Would love your thoughts, please comment.x