KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

Operasyonun Yapılış Amacı

Bağırsağın bir bölümünün devam eden bağırsak bölümünün içerisine parmak gibi geçmesi olan invaginasyon

olaylarında bu girintinin düzeltilmesi ve bağırsağın normal pozisyonuna getirilmesi amacıyla yapılır.

Genellikle invaginasyon olayları, yabancı cisme bağlı bağırsak tıkanmaları ile karıştırılır. Çünkü klinik olarak görülen belirtiler aynıdır. Her iki durumda da bağırsaklardan geçiş olmadığından dışkı yapamama, kusma, iştahsızlık, genel durumda bozulma gibi klinik belirtiler gözlenebilir. Röntgen ve ultrasonda da her iki durumda bölgede kütle şeklinde görüntü tespit edilebilir. Bu nedenle tanımlanması ancak karın boşluğunun açılması ile yapılır.

Karın boşluğunun açılması ve invaginasyonun tespit edilmesi sonrasında invaginasyonun düzeltilmesine bağırsak dokularının durumuna göre karar verilir. Oluşumundan sonra uzun süre geçmiş olan invaginasyon olaylarında bu bölgede nekroz şekillenmiş olabileceği gibi yapışmalarda olabilir. Bu durumda invaginasyon düzeltilmez ve bu bağırsak bölümü kesilerek (bağırsak rezeksiyonu) sağlam bağırsak bölümleri uç uca getirilir ve dikilir.

Ancak yeni şekillenmiş invaginasyon olaylarında invaginasyon aşağıda anlatılan teknikle giderilir.

Operasyon Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler

Operasyon için uygun zaman hasta sahibi ve hekim tarafından birlikte karar verildikten sonra hastanın operasyon için genel sağlık kontrollerinin yaptırması gerekebilir. Bu durum hastanın genel durumunu belirlemek ve anestezik alacak olan hastayı riske etmemek açısından faydalı olacaktır. Bu amaçla gerekli görüldüğünde genel durumun belirlenmesi amacıyla röntgen, ultrason veya kan tahlili gibi uygulamalar yapılmalıdır.

Eğer genel durum bozulmuşsa operasyon öncesinde genel durumun düzenlenmesi amacıyla bir süre sıvı ve antibiyotik tedavisi yapılarak hastanın, takip edilmesi faydalı olacaktır. Ancak bu süre fazla uzatılmamalı, nekroz ve yapışmaların ilerleme ihtimali unutulmamalıdır.

Ancak bağırsaklarda tıkanmanın tespit edildiği yani hiç geçişin olmadığı durumlarda vakit kaybedilmeden acil olarak operasyon yapılmalıdır.

Eğer hastanın herhangi bir ilaç allerjisi varsa bu durum mutlaka hekim ile paylaşılmalıdır.

Hastaya operasyondan önceki 12-24 saat içinde yiyecek verilmemelidir. Bu yaklaşım anestezi alacak olan hastanın daha rahat bir operasyon geçirmesini sağlayacaktır.

Bağırsaklarda az da olsa geçişin var olduğu durumlarda hastalığın tam tanısı konuluncaya kadar, hastanın beslenmesinin kontrol altına alınması ve sıvı gıdalar verilmesi faydalıdır.

Operasyon Tekniği

Operasyon için sakinleştirici uygulanan hastanın hazırlık odasında sterilizasyon işlemleri yapılır. Bu amaçla öncelikle operasyon bölgesindeki kıllar traş edilerek uzaklaştırılır, daha sonra lokal olarak antiseptik bir solüsyon ile bölgenin dezenfeksiyonu sağlanır. Bu işlemlerden sonra operasyon odasına alınan hastaya hekimin tercih ettiği anestezi şekli uygulanır. Daha sonra bölge steril örtü ile sınırlanarak cerrahi müdahaleye hazır hale getirilir.

En uygun operasyon bölgesi linea alba adı verilen orta karın çizgisidir. Bu hat damarlaşma açısından zayıf olduğundan ensizyon hattında kanama olasılığı çok düşük olacağı gibi bağırsaklara ulaşmak da kolay olacaktır.

Bu bölgeden açılan karın boşluğunda lezyonun bulunduğu bağırsak bölümü tespit edilerek dışarı alınır. Daha sonra invaginasyon bölgesinde yapışma ve nekroz şekillenip şekillenmediği kontrol edilir. Böyle bir durum yoksa iç içe geçen bağırsak bölümleri hafif maniplasyonlarla çekmek suretiyle içe girmiş olan kısım çıkarılır. Bazı vakalarda içe geçen kısmın ödemleşmesi nedeniyle çekerek çıkarmak güçtür. Böyle bir durumda dıştaki kısma yani kese şeklinde olan bağırsak bölümüne bağırsağın uzun ekseni boyunca bir veya iki kesit yapılarak (ensizyon) bu bölümün genişlemesi sağlanır ve daha sonrada içe geçen kısım çıkarılır. Atılan kesitlerin yüzlek olması durumunda dikiş konulmayabilir. Eğer imkân varsa kesit yapılarak uygulanan bu yöntem tercih edilmez. Çünkü invaginasyon şekillenmiş ve hasara uğramış bağırsakta ayrıca yeni bir hasar şekillenmiş olacağından iyileşme süresi uzatacaktır.

Operasyon sırasında dikkat edilmesi gereken önemli konu bağırsağa rezeksiyon uygulanması veya kesit yapılması durumunda, bağırsak içeriğinin karın boşluğuna akışına engel olunmasıdır. Ayrıca uzun süre açıkta kalan bağırsaklar oldukça çabuk bir şekilde kurur. Bu durumu önlemek için operasyon sırasında serum fizyolojik ile düzenli olarak bağırsaklar ıslatılır ve kurumasına izin verilmez.

Operasyon Sonrası Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

Operasyondan sonra yapılan antibiyotik uygulaması hekimin önerdiği süre ve dozda olmalıdır.

Operasyon sonrasında hasta yalayarak ve dişleyerek ameliyat bölgesine zarar vereceğinden mutlaka WinPet Yara Koruyucu Korse kullanılmalıdır. Risk oluşturabilecek atlama zıplama gibi ani hareketler engellenmelidir.

Gerektiği durumlarda ağrı kesiciler kullanılabilir.

Operasyon sonrasında bir kaç gün sıvı tedavisi uygulanmalı ve genel durum düzenlenmelidir. Hastaya sulu gıdalar dışında bir şey verilmemelidir.

Tam iyileşme yaklaşık 10-12 gün içerisinde tamamlanır ve dikişler alınabilir.

Bu dönemde bölgede olası bir ödeme bağlı şişkinlik, kızarıklık, iltihap vb. bir durum söz konusu olduğunda vakit geçirmeden hekime danışmalıdır.

Operasyon Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar

Operasyon sırasında gerekli sterilizasyona, uygun malzeme kullanımına ve operasyon sonrasında düzenli antibiyotik uygulamasına dikkat edildiği sürece oluşabilecek komplikasyonlar yok denilecek kadar azdır.

Ancak operasyon sonrasında aşırı ve uygunsuz egzersizlerden kaçınılmalı ve dikişler korunmalıdır. WinPet iyileşme süreci boyunca hastadan çıkartılmamalıdır. Aksi halde eventrasyon (dikişlerin açılması ve iç organların dışarı çıkması) şekillenebilir.

Operasyon sonrası en önemli komplikasyon eğer sebepler ortadan kaldırılamazsa invaginasyonun nüks etme ihtimalidir.

Kategoriler

Diğer Yazılar

KISIRLAŞTIRMA OPERASYONLARI KARŞILAŞTIRMASI
KISIRLAŞTIRMA OPERASYONLARI KARŞILAŞTIRMASI

Kısırlaştırma operasyonları söz konusu olduğunda P...

KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ OPERASYONU ÖNCESİ VE SONRASI
KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ OPERASYONU ÖNCESİ VE SONRASI

  Meme Tümörü Tedavisi Tedavide; kemoterapi, rad...

KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ
KEDİ VE KÖPEKLERDE MEME TÜMÖRÜ NEDENLERİ VE BELİRTİLERİ

Kedi ve Köpeklerde Meme Tümörlerinin Nedenleri ...

KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ
KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE BAĞIRSAK DÜĞÜMLENMESİ

Operasyonun Yapılış Amacı Bağırsağın bir bölümünü...

KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE EXTREMİTE - BACAK AMPUTASYONU
KEDİLERDE VE KÖPEKLERDE EXTREMİTE - BACAK AMPUTASYONU

Operasyonun Yapılış Amacı Bacak amputasyonları çe...

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x